30. 9. 13

Večer po rusko

 
Ker smo ljubitelji dobre hrane in pijače, smo lani prišli na idejo, da bi organizirali tematske, kulinarično, zabavne večere. Ker nam je profesorica tako doživeto pripovedovala o ruski hrani in ker nas njihova kultura že tako ali tako zanima, smo za prvi večer izbrali Rusijo.

Izbrali smo si
1) ŠČI 
Šči je ruska zelna juha, dolga leta v Rusiji obvezna vsakodnevna prva jed. V Rusiji so jo jedli vsi sloji, tako bogati kot revni. Juhi običajno priložijo tradicionalne ruske piroške z različnimi nadevi.
 
Recept:
Sestavine:
    čebula – najprej prepražiš v posodi
       zelje in korenje narežeš na trakove kot za v solato (korenje lahko kar naribaš)
       krompir – olupiš in narežeš na koščke, malo prej ga lahko posebej skuhamo, potem pa skupaj z vodo, v kateri kuhamo dolijemo v juho. Fino je, da se ta krompir tako razkuha, da čisto razpade, ker v bistvu je namenjen temu, da zgosti juho.
      paradižnik v koščkih iz konzerve
      kisla smetana – na koncu po želji žlico v juho na krožniku, zelo paše 
      začimbe po želji (sol, poper, …)

2) PIROŠKE
Ruske piroške iz kvašenega testa lahko služijo kot priloga, lahko pa jih postrežemo tudi kot sladico. 
 
Recept:
Testo (na kg moke):
-60-70g kvasa (razdrobiš in daš v posodico, dodaš malo tople vode in 1-2 žlici moke, pomešaš in dodaš žlico sladkorja, potem pustiš, da vzhaja)
-zmešaš 3-4 jajca in pol kozarca sladkorja
-raztopiš 200g masla ali margarine
-pogreješ malo več kot kozarec mleka, da je toplo in ne vroče
-vse skupaj daš v eno posodo in zmešaš (po želji lahko dodaš še 2 žlici kisle smetane)
-dodaš še kvas
-potem pa postopoma dodajaš moko in mešaš, najprej z žlico, potem pa z rokami, da dobiš lepo kvašeno testo
-potem pokriješ s krpo in pustiš nekje na toplem , da testo vzhaja in vmes narediš nadev (iz mletega mesa – prepražiš čebulo in potem mleto meso, začimbe po želji; lahko pa seveda daš notri karkoli – skuta, marmelada, čokolada, sadje, …)
-narediš male krogce iz testa, nadev na sredino in potem zapreš – lahko v trikotnik, krog, …
-preden daš v pečico, lahko pomažeš še z rumenjakom, da bodo lepo zapečeni

3) BLINI
To so tanke palačinke iz kvašenega testa s pšenično ali ajdovo moko, prekrijemo pa jih lahko z maslom, sadjem, smetano ali kaviarjem.
 
Recept:
Sestavine za testo (za 6 oseb):
-           120 g ajdove moke
-           40 g pšenične moke
-           8 g kvasa
-           2 dcl toplega mleka
-           2 dcl sladke smetane
-           žlica staljenega masla
-           2 jajci
-           ščepec soli
-           maslo za peko

Priprava:
V posodi zmešamo ajdovo in pšenično moko ter ji dodamo sol. Pripravimo kvasec iz toplega mleka in kvasa (da bolje vzhaja, lahko dodamo še čajno žličko sladkorja). Počakamo, da vzhaja, nato ga primešamo moki. Dodamo smetano, staljeno maslo in rumenjake ter jih gladko umešamo v moko. Pokrijemo in pustimo stati več ur, najbolje čez noč. Bline lahko pripravimo tudi za več dni vnaprej – tedaj jih shranimo v zamrzovalniku.
Preden se lotimo peke iz ostalih beljakov stepemo čvrst sneg ter ga enakomerno primešamo testu. Nato stalimo maslo na vroči ponvi ter v vročega z žlico polagamo majhne, sploščene zalogajčke, dokler ne porabimo vsega testa. Pečemo, dokler se testo zlato ne obarva, nato bline obrnemo in enako popečemo še z druge strani.

4) RUSKE KAPE
Ruske kape so odlična sladica, ki pa za pripravo vzame ogromno časa.
 
Recept:
Sestavine:
Biskvit:
8 jajc
35 dag sladkorja
3 žlice vode
1 pecilni prašek
3 žlice kakava
30 dag moke (15 žlic)
Krema:
6 dl mleka
30 dag sladkorja
7 žlic moke + hladno mleko
(zmešamo in dodajamo v prevrelo mleko)
25 dag margarine
 Preliv:
10 dag čokolade za kuhanje
5 žlic olja

Ker pa smo hoteli rusko vzdušje popolnoma doživeti, seveda nismo izpustili ruske nacionalne pijače – vodke.
Prvi vodko podobno žganje so izdelali že v 16. stoletju, sigurno pa trdijo, da sta Poljska in Rusija domovini vodke. Izdeluje se iz različnih surovin, ki vsebujejo ogljikove hidrate. Najpogosteje so to žita, lahko pa je izdelana tudi iz krompirja.

Ruskega večera ne morete podoživeti brez ruske glasbe, mi smo poslušali odlične pesmi, ki smo jih spoznali pri pouku:
·      Lera Masskva-Raznye (http://www.youtube.com/watch?v=L94JOU_6eFE)
     Gorod 312-Dyevochka kotoraya hotela schastya (http://www.youtube.com/watch?v=WxT8DHUk0bU)

Dobre pesmi pa lahko najdete tudi v filmu, ki ga priporočamo in sicer film Stilyagi (http://www.youtube.com/watch?v=Z4qPaimizVI



Viri: 
http://rusija.si/ruska_kuhinja_in_ruske_jedi/
http://www.tyden.cz/obrazek/4ad6d7e1dede0/rus-4ad6db1c1de3e_275x183.jpg
http://sl.wikipedia.org/wiki/Vodka
http://farm4.staticflickr.com/3133/3222861758_65d5675a88_z.jpg?zz=1
http://mustardwithmutton.files.wordpress.com/2012/09/p9071757.jpg
http://kolaci.eu/wp-content/uploads/2011/11/ruskekape-subarice1-610x300.jpg

Opomba: Vsi udeležni so bili stari nad 18 let.



Kratek filmček Kompot

Najprej si poglejmo kratek filmček Компот.

1.       Кто выступает в фильме?
2.       Что они едят?
3.       Почему мальчик не хочет есть? Что он говорит?
4.       Что он хочет есть?
5.       V filmu ste slišali naslednje besede: vroča juha, čebula, korenje, rezanci.

28. 9. 13

Retrospektiva ruskega filma: VRNITEV / Возвращение (2003)


 
Deset let mineva, odkar je šel beneški zlati lev prvič po razpadu Sovjetske zveze ponovno v ruske roke, in sicer Andreju Zvjagincevu za njegov režijski prvenec Vrnitev. Vrnitev govori o očetu, ki se po desetih letih odsotnosti vrne k svojima sinovoma ter ju odpelje na izlet, ki se izkaže za usoden preizkus moškosti. Film je psihološka drama, ki temelji na izvrstnih likih in razmerjih med njimi, njegov konec pa je presunljiv in poraja mnoga vprašanja. Po svoje je sicer zahteven, a ga predlagam vsem, prav gotovo pa tistim, ki jih zanimajo dobre drame.
 
Z na videz nepomembnim prvim prizorom spoznamo glavna junaka filma, starejšega brata Andreja in mlajšega Ivana. Fantje stojijo na visokem stolpu ob jezeru in skačejo v vodo. Ivan si ne upa skočiti, a trmast ostane na stolpu, vse dokler ga ne pride iskat mama. Naslednji dan ga prijatelji zaradi strahopetnosti izključijo iz družbe, čemur sledi začetek konflikta med bratoma, ki razburjena tečeta domov, mama pa jima pove: »Oče spi.« Oče, ki ga nista videla že deset let. Oče, ki ga poznata z ene same fotografije. In res, moški na postelji je prav tisti s fotografije, ki jo spet potegneta na plano.
Režiser nam sam pusti, da se ukvarjamo z očetovo skrivnostno desetletno odsotnostjo in se posveti dinamiki odnosov. Oče takoj prevzame vlogo gospodarja, na kar sinova različno reagirata in si s tem nekako začrtata usodo; Andrej, ki se očeta gotovo še spominja in potrebuje očetovsko figuro, je nad vrnitvijo navdušen in očeta sprejme z veseljem, Ivan, ki je brez njega odraščal celo življenje, je začuden in hladen. Jutro po prihodu se usedejo v avto in odpeljejo.
 
Izlet je prežet z napetostjo vse od samega začetka, ko Ivan zavrača ukaz, da bi tujca klical 'oče', kar pa je le prvi izmed očetovih prikrito agresivnih poskusov vzpostavljanja discipline. V naslednjih dneh ju neprestano preizkuša in jima daje lekcije o življenju, morda da bi nadoknadil izgubljeno desetletje. Vseskozi na ven kaže fasado miru in samozavesti, v njegovi notranjosti pa očitno gori nerazumljiv ogenj.
Andrej vse skupaj sprejme s sklonjeno glavo in »Da, oče,« Ivan pa se pritožuje in upira, dokler po urah čakanja v dežju ne pride na najnižjo točko in v solzah očeta sprašuje: »Zakaj si se vrnil? Kaj hočeš od naju?«, vznemirljivo vprašanje, ki se poraja tudi gledalcu. Kljub razlikam med bratoma pa vseeno ni mogoče prezreti bratske vezi, ki je nezlomljiva tudi ob najtežjih preizkušnjah, kakršna se dogodi v zaključnem dejanju filma, na otoku.
OPOZORILO: Če si film nameravate ogledati, predlagam, da z branjem prenehate, saj je razplet bolje doživeti sam.
 
Medtem ko brata iščeta črve, da bi jih uporabila kot vabo za ribe, se režiser nepričakovano oddalji od stalnega zornega kota otrok in nam prikaže očeta, ki v zapuščeni hiši sredi otoka skoplje luknjo in ven vzame veliko kovinsko skrinjo. Ko se vrne na obalo, dobi sinova pri odhodu, da bi se odpravila na ribolov, kar jima dovoli pod pogojem, da se vrneta v eni uri. Ura se seveda raztegne v tri, ko naletita na zapuščeno, na pol potopljeno ladjo, polno rib. Ko se vrneta, je oče besen in tokrat svoj gnev fizično spusti nad Andreja. Ivan očetu zagrozi, da ga bo ubil, če ga ne pusti pri miru, a nož izpusti in steče preč, oče pa za njim. Lovi ga vse do vrha razglednega stolpa, kamor se Ivan zapre in grozi, da se bo vrgel dol, če ga ne pusti pri miru, medtem pa (v grozljivi inačici prvega prizora) sebe prepričuje, da to zmore. Oče prvič pokaže pravo ljubezen do sina, ko poskuša splezati za njim, in njegov zaskrbljen pogled je zadnje, kar vidimo, preden omahne v smrt.
»Je mrtev?« »Da.« Sinova očeta hladno, še kar v stanju šoka, odvlečeta na obalo, ga položita v čoln in z njim vse stvari, ki so jih imeli s sabo, ter se vrneta na obalo. Naslednje jutro začneta pakirati torbe, ko pa se obrneta, vidita čoln z očetovim truplom, ki plava proti odprtem morju in tone. Andrej za očetom glasno zakliče, v osupljivem preobratu pa je Ivan tisti, ki obupan steče za čolnom, v solzah kričeč »Oče! Oče!«, prav tisto besedo, ki se ji je prej tako upiral. S truplom tonejo tudi njuno otroštvo, njuna nedolžnost ter resnica njunega obstoja in fanta spoznata, da ju bo dogodek preganjal do konca življenja ter ju vedno definiral. Kot dodatek k skrivnostnosti se film zaključi z zaporedjem črno-belih fotografij z izleta. Očeta ni niti na eni izmed njih.
 
Pretresljiv konec, ki ga lahko jemljemo popolnoma alegorično, nam ponuja ogromno materiala za razmišljanje, ki se ob obvezni čustveni reakciji pojavlja popolnoma spontano, prav tako pa se vračamo k mnogim neodgovorjenim vprašanjem – Kje je bil oče tistih deset let? Kaj je bilo v tisti skrinji? Kaj pomeni skrivnostna ladja? Zakaj vsa ta disciplina?
Prav odprtost konca (ki nekatere gledalce sicer moti) je eden izmed elementov, ki Vrnitev povzdignejo v mojstrovino sodobnega ruskega filma, seveda skupaj s pronicljivim, kompleksnim scenarijem, minimalistično režijo, sanjsko fotografijo v odtenkih modre (ki še pripomorejo k hladni atmosferi zgodbe) in odlično igro vseh treh glavnih igralcev, še posebej trinajstletnega Ivana Dobronravova, ki pokaže neverjetno zrelost in velik talent.
Film je požel mnoga priznanja in nagrade, vključno z evropsko filmsko nagrado, nagrado na Ljubljanskem filmskem festivalu in nominacijo za zlati globus, premiero v Benetkah pa je zaznamovala tragična ironija usode. Zaokrožila je namreč novica, da je šestnajstletni Vladimir Garin, ki je upodobil Andreja, le dva tedna po zaključku snemanja (v še eni ponovitvi prvega prizora), pod pritiskom vrstnikov skočil v jezero, kjer so snemali film, in utonil. Ruske oblasti so vest skrivale, saj so se bale, da bo negativno vplivala na odločitve žirije, a film je vseeno dobil glavno nagrado, zlatega leva, ki je bil posvečen umrlemu mladeniču.
Vrnitev je film, ki bo vedno ostal v mojem spominu kot eden tistih, ki so me resnično presunili in zaznamovali, zato vam še enkrat polagam na srce, da si ga oglejte, saj je enkratna izkušnja.
P.S.: Na internetu ga boste našli pod angleškim naslovom The Return. :) Pri ogledu trailerja pa ne bodite pozorni na obupen angleški voiceover, ki ni iz filma.
 
 
 
Viri slik:
 

26. 9. 13

Сегодня Европейский день языков

Каждый год 26 сентября отмечается Европейский день языков.

В Словении в школах дети могут изучать английский, немецкий, французский, испанский, русский, итальянский или китайский языки. В последнее время всё больше людей (детей, школьников, студентов и взрослых) изучают русский язык.


 
Vir slike: http://www.vsehpozdravil.ru/Holidays/795/evropeiskii_den_yazikov.html

 
Na tej povezavi  imate besedišče in fraze na temo tuji jeziki. Lahko ponovite, kako povemo, katere jezike govorimo, vprašamo sogovornika, kaj pomeni določena beseda, ga prosimo za prevod, ali pa samo, naj govori bolj počasi.

 

25. 9. 13

Današnja misel

Нe стыдно не знать — стыдно не учиться…
Фëдор Михайлович Достоевский 
 

(Ni sramotno, če ne znaš, ali ne veš, sramotno je, če se ne učiš. / F. M. Dostojevski)

Vir: http://www.inpearls.ru/


22. 9. 13

Стихотворение Н. Лучинского «Большая семья»

У меня большие дети:
Два Володи и два Пети,
Три Серёжи, три Наташи,
Две Тамары и два Саши.
Есть и Миша, есть и Оля,
Есть и Гриша, есть и Коля,
По две Маши, по две Гали,
По три Тани, по три Вали.

Я большой семьи родитель.
Догадались! Я
...

Vir: http://festival.1september.ru/articles/612447/

Prometni zamaški otežujejo promet v Moskvi

Те dni so v Moskvi  največji prometni zamaški po marcu. 

V predelih Sadovojega kolca (krožna večpasovna cesta v centru Moskve) so ulice skoraj popolnoma paralizirane, na ulici Novi Arbat je kolona dolga 2,6 km, na Tverskaji ulici pa 1,15 km.
10-kilometrski zastoj pa je tudi na začetku Sadovojega kolca, kjer avtomobili vozijo s hitrostjo 10 km/h. 

Kot da že to ne bi bilo dovolj, pa tekoč promet otežuje tudi dež, ki pada že par dni, temperature pa tudi ne presežejo 12°C. 
Za voznike pa naj bi bil najbolj neugoden mesec december.

                                          Prometni zastoj 


Vir: http://www.utro.ru/articles/2013/09/05/1142042.shtml


19. 9. 13

Današnja misel

«Если хочешь быть умным, научись разумно спрашивать, внимательно слушать, спокойно отвечать и перестань говорить, когда нечего больше сказать»
Лев Николаевич Толстой

(Če hočeš biti pameten, se nauči razumno spraševati, pozorno poslušati, mirno odgovarjati in prenehaj govoriti, ko ni več kaj reči. / Lev Nikolajevič Tolstoj)

Vir: http://www.inpearls.ru/



Ruska različica pesmi Molitva

Se še spomnite srbske pevke Marije Šerifović, ki je na Evroviziji 2007 zmagala s pesmijo Molitva? Na tej povezavi lahko poslušate pesem v ruščini skupaj z odlomki iz filma Ana Karenina.

15. 9. 13

OB OBLETNICI LEVA TOLSTOJA: 5 MANJ ZNANIH DEJSTEV

Ime Leva Nikolajeviča Tolstoja vsi dobro poznamo iz šolskih klopi. Mnogim se zdi, da o avtorju Ane Karenine in Vojne in miru, že vse vedo. Aif.ru je ob 185. obletnici njegovega rojstva zbral nekaj zanimivosti o njegovem življenju in ustvarjanju.

1. V mladosti je bil bodoči genij ruske literature strasten igralec iger na srečo. Nekoč je v igri s kartami s svojim sosedom Gorohovim izgubil podeželsko posest Jasno Poljano, kjer se je pisatelj rodil in preživel otroška leta. Vse življenje se je te posesti spominjal in jo želel odkupiti nazaj, vendar mu to nikoli ni uspelo.

2. Ko je bil majhen, mu je brat Nikolaj povedal legendo o zeleni paličici, ki je skrita v globeli v Jasni Poljani. Če bi jo kdo našel, na svetu ne bi bilo vojn in smrti. Ta zgodba iz mladih let je močno vplivala na Tolstoja. Ideji o sreči in ljubezni je posvetil vse svoje ustvarjanje. Proti koncu svojega življenja je prosil, da ga pokopljejo brez vsakih časti v bližini globeli- tam, kjer sta z bratom kot otroka iskala zeleno paličico. Njegova želja je bila uslišana. Pisateljev grob je globoko v gozdu, obdaja ga le skromna ograja.

3. Roman Vojna in mir se je na začetku imenoval 1805. leto, nato Vse dobro, kar se dobro konča in Tri obdobja. Znano je, da je veliko oseb, ki jih je Tolstoj opisoval v svojih delih, resničnih.

4. Roman Ana Karenina se začne z: »Vse srečne družine so si podobne, vsaka nesrečna družina je nesrečna po svoje.« Ta trditev je razlaga principa Ane Karenine, ki uspeh nečesa pripisuje spletu okoliščin.

5. Tolstoj je skromno ocenjeval svoje literarne uspehe. Kadar so k pisatelju v Jasno Poljano prišli njegovi občudovalci in izrazili hvaležnost za napisana romana Vojna in mir in Ana Karenina, je Tolstoj odgovoril: »To je tako, kot bi kdo prišel k Edisonu in mu rekel, da ga spoštuje, ker dobro pleše mazurko. Meni se zdijo druga moja dela veliko bolj pomembna.«

Vir: http://www.aif.ru/dontknow/file/calendar/15579

Dijakom drugega letnika

Malo za ponovitev imate na tej povezavi vaje za spreganje glagolov. Zraven kliknete na virtualno rusko tipkovnico, da boste lahko vpisovali pravilne rešitve. Na koncu lahko preverite pravilne odgovore.

Eurobasket 2013

Te dni v Sloveniji poteka Eurobasket, ki ga verjetno spremljamo vsi.
Spodaj imate nekaj besed v ruščini, ki so povezane s košarko.
Poznate pomen vseh besed? Neznane besede poiščite v slovarju.
 













Poznate kakšnega ruskega košarkarja?

14. 9. 13

Moskva praznuje dan mesta


7. septembra so v Moskvi praznovali 866. letnico njenega nastanka. Praznik se je začel s polaganjem vencev cvetja na grob neznanega vojaka v Aleksandrovskem vrtu v Kremlju. Tega so se udeležili tudi župan Moskve Sergej Sobjanin in poslanci dume, pa tudi predstavniki mladinskih organizacij.
Opoldne se je na Rdečem trgu začela slovesnost, posvečena dnevu Moskve. Nastopali so znani ruski glasbeniki.
Poleg tega je bilo 7. in 8. septembra možno brezplačno obiskati muzeje, gledališča in kinodvorane.

Vir: http://www.utro.ru/articles/2013/09/07/1142389.shtml

11. 9. 13

Marija Šarapova načrtuje poroko


Ruska tenisačica Marija Šarapova, ki je bila zaradi poškodbe desne rame prisiljena preskočiti prestižni turnir US Open, se pripravlja na poroko.

Na modni reviji Filipa Lime so 26-letnico opazili z zaročnim prstanom. Zaročenec je najverjetneje 22-letni bolgarski tenisač Grigor Dimirtov, s katerim je v zvezi pol leta.

Šarapova je po izbiri revije Forbes danes ena izmed najbolje plačanih športnikov. V tekmovalni sezoni 2012/2013 si je prislužila kar 29 milijonov ameriških dolarjev. Od tega jih je le 6 prislužila z igranjem tenisa, za ostalih 23 pa so poskrbele reklamne pogodbe. Vse to jo po letnem zaslužku uvršča na 26. mesto.  


Šarapova na modni reviji.

3. 9. 13

Dijakom drugega letnika

V naši spletni učilnici imate objavljen seznam tem s področja ruske kulture in civilizacije za vašo predstavitev na blogu. Vsak naj si izbere eno temo.