28. 2. 14


Peter Veliki


Peter Veliki
Peter Veliki se je rodil leta 1627 v Moskvi. Njegov oče, car Aleksej I. Mihajlovič je imel veliko število potomcev. Po njegovi smrti je leta 1674 na oblast prišel njegov sin Fjoder III. Ta je po osmih letih umrl brez potomcev, zato se je začel krvavi boj za nasledstvo. Oblast je prevzela Petrova polsestra Sofija. Kasneje je Peter Veliki nasilno vzel prestol Sofiji in vladal od 1689 do 1725.

Peter Veliki se je zanimal za pomorstvo, zato je na Nizozemskem in v Angliji študiral gradnjo ladij in ustanovil rusko mornarico. 



Petrov dvorec



V veliki vojni s Švedi (1700-1721) je razširil rusko ozemlje do Baltika in pridobil švedski teritorij na južnem Finskem, na katerem je postavil novo prestolnico, Sankt Peterburg. Mesto hkrati simbolizira rusko okno v Evropo in predstavlja Rusijo kot novo velesilo in pomorsko državo. Peter Veliki je z najemom tujih, predvsem italijanskih arhitektov dal mestu evropsko noto. Mesto se je 1914 preimenovalo v Petrograd, kasneje v Leningrad. Po koncu sovjetskega obdobja pa mesto zopet dobi svojo izvirno indentiteto, Sankt Peterburg (imenuje se tudi severne Benetke). Ta je danes drugo največje rusko mesto. Znana znaminitost v Sankt Peterburgu je tudi Petrov dvorec, ki ga je dal zgraditi blizu pristanišča. Ne smemo pa tudi pozabiti na Nevski prospekt, glavno prometno cesto, oziroma ulico v Sankt Peterburgu. Zgradil jo je Peter Veliki kot začetno cesto v smeri Moskve.

Najbolj znan spomenik Petru Velikem v
Sankt-Peterburgu iz leta 1782
Peter si je prizadeval za razvoj gospodarstva, trgovine, pomorstva in obrti. Omogočil je razvoj v modernejšo državo, s tem da je vpeljal številne reforme, ki so se dotaknile vseh družbenih slojev. Uveljavil je julijanski koledar, ukinil položaj patriarhata ruske pravoslavne Cerkve (cerkev je podredil državi), člane senata je imenoval on. Upeljal je tudi reformo ruske abecede, trgovci in šolani ljudje so morali zamenjali svoja dolga oblačila z nemškimi. Vojaško služba je postala doživljenska.  Podpiral je znanje na višjem nivoju, zato je ustanovil tudi številne šole, od splošnih do oficirskih, inženirskih in medicinskih. V državo je povabil tudi številne zahodne učenjake, umetnike, arhitekte in trgovce.


Svoji drugi ženi Katarini I. je dodelil naziv Cesarice, sam pa obdržal vso oblast.

Peter je umrl februarja, leta 1725 v Sankt Peterburgu. Po njegovi smrti, ga je nasledila njegova žena, carica Katarina I.

 














Viri:








BIVŠE DRŽAVE SZ


Sovjetska zveza je zveza petnajstih socialističnih republik – seveda je med republikami prevladovala Rusija, tako v gospodarskem kot v političnem vplivu. Politično ureditev je določala edina dovoljena stranka, Komunistična partija Sovjetske zveze. Sovjetsko zvezo je sestavljalo 15 držav, po razpadu so vse postale samostojne, nekatere so ostale povezane v Skupnost neodvisnih držav. Enajst današnjih držav je slabo zorganiziranih, urejene so po nekaterih mnenjih le Baltiške države in Gruzija. Največja in največ prebivalcev ima Rusija, po velikosti sledi Kazahstan, po številu prebivalcev pa Ukrajina. Vse države so danes republike, nekatere s predsednikom druge pa s polpredsednikom.
Prvi vodja Sovjetske zveze je bil Lenin, za njem Stalin, Malenkov, Khrushchev, Brezhnev, Andropov, Chernenko, zadnji vladar pa je bil Gorbačov.
 
 
Države
Baltiške države, Estonija, Litva in Latvija so nekakšno vprašanje Sovjetske zveze, saj nekateri menijo da niso bile prave članice zveze.Vse so se osamosvojile leta 1990 oziroma 1991.
Največja od teh je Litva, največji dohodek na prebivalca pa ima Estonija. Danes imajo vse države seveda demokracijo s tržnim gospodarstvom.
Kavkaške države ležijo pod Kavkazom, med Črnim morjem in Kaspijskim jezerom. Pomlad in jesen sta tu kratka, poletja so vroča zime pa dokaj mile. Gruzija je zelo raznolika dežela, še vedno pa je zelo pomemben del gospodarstva vinogradništvo.
Kazahstan je druganajvečja država bivše Sovjetske zveze, prav tako 
osamosvojena leta 1991. Gospodarstvo temelji na nahajališčih nafte. Ostali »stani« pa temeljijo bolj na samooskrbnem kmetijstvu, saj so te države dokaj nerazvite. Tudi Belorusija ne zaostaja po velikosti, izvažajo pa težko mehanizacijo in agrikulturne izdelke. Razvita je tudi težka industrija, železarstvo in jeklarstvo, prav tako tudi v Ukrajini. V sosednji Moldaviji pa je posebno priznano vinarstvo prav tako pa tudi kmetijstvo zaradi izjemno ugodnega podnebja in prsti.
Kot največja tudi najpomembnejša država, Rusija, je bila vsekakor vodilna republika v Sovjetski zvezi. Temeljijo predvsem na energetiki, saj izvažajo enormne količine zemeljskega plina. Seveda je na ruralnih območjih pomembno predvsem kmetijstvo, teh pa je v Rusiji še vedno zelo veliko.

KLJUČNE BESEDE
Президент - predsednik
природный газ – zemeljski plin
масло - nafta
сельское хозяйство - kmetijstvo
наука о виноделии– vinarstvo
Nik Rakovec, 2.a

27. 2. 14

Zlata doba ruske literature


Zlata doba ruske književnosti
V zlato dobo ruske kniževnosti spadajo dela avtorjev 19. stoletja. Kot pomembne avtorje tega obdobja bi bilo potrebno izpostaviti naslednje: Krilov (basnopisec), Belinski in Gercen (nedomišljijska pisatelja), Gribojedov in Ostrovski (dramatika), Baratinski, Batjuškov, Nekrasov, Aleksej Konstantinovič Tolstoj in Fet (pesniki), Gogolj, Lev Tolstoj, Dostojevski, Leskov, Turgenjev, Saltikov-Ščedrin, Pisemski in Gončarov (romanopisci). Obdobje označujemo z »zlatim«, ker je v njem Ruska književnost zacvetela/vzkipela. Razširila se je na mnoge do sedaj še neznane zvrsti.
Še posebej pomembna avtorja tega obdobja pa sta:


Aleksander Sergejevič Puškin (Алекса́ндр Серге́евич Пу́шкин) ruski pesnik, pisatelj in dramatik. Aleksander Sergejevič Puškin je bil ruski romantični avtor, ki je po mnenju mnogih največji ruski pesnik. Pisal je vse zvrsti tistega časa: lirika, roman, pripovedna poezija, novela, drama... Močno je uplival na ruski jezik, saj naj bi s svojim bogatim besediščem razširil ruski leksikon. Umru pa je pri rosnih 28-ih. Po njem se imenuje ruska vodka Puschin.






 
Fjodor Mihajlovič Dostojevski  (Фёдор Миха́йлович Достое́вский), ruski pisatelj in prevajalec, sicer rojen kot Belorus. Dostojevski je v mladosti obiskoval vojaško akademijo. Leta 1849 so ga po objavi povesti Bele noči (Белые ночи) prijeli in ga zaradi revolucionarne dejavnosti proti carju Nikolaju I. zaprli. 16. novembra tega leta so ga obsodili na smrt. Po lažni izvršitvi smrtne kazni, kjer so ga prestrašili z uprizorjenim strelskim vodom, so mu znižali kazen na več let izgnanstva s težkim prisilnim delom. Umre pa svoboden leta 1881 pri svojih šestdesetih letih.



 



Slovar:
Književnost............ литература
Pisatelj...................... писатель
Obdobje...................... период
Pesnik.............................. поэт
Zlato............................. золото
Mladost...................молодежь
Viri:
knjige


Jurij Aleksejevič Gagarin

Vojaški pilot, kozmonavt, heroj Sovjetske zveze in prvi človek v vesolju!


Jurij Gagrin


12. aprila 1961, pred 53 leti, je ruski kozmonavt Jurij Gagarin v vesoljskem  plovilu Vostok kot prvi človek poletel v vesolje in obkrožil Zemljo. Oblečen je bil v oranžen vesoljski skafander, skupaj s Titovom, njegovim nadomestnim kozmonavtom. Polet Vostoka 1 je potekal popolnoma samodejno, Gagarinova naloga pa je bila, opazovati instrumente na krovu, ter sporočati stanje Zemlji prek radijske zveze. Vostok 1 je zemljo obkrožila le enkrat. Ob 10:25 (po moskovskem času) je Vostok 1, 8000km od predvidenega mesta pristanka vključila zaviralne motorje in spust proti zemlji se je tako pričel. Prišlo pa je tudi do težave pri ločitvi servisnega modula od kapsule, vendar ta je bila kasneje odpravljena. V vesolju je preživel 108 minut, in sicer je v orbiti preživel 89 minut, preostalih 19 minut pa je  bilo potrebnih za vzpon v vesolje in spust na Zemljo.










Jurij Aleksejevič Gagarin se je rodil 9. marca 1934 v kmečki družini. Po končani šoli se je vpisal na obrtno učilišče. Na učilišču je izbral smer modelar, šolanje je kasneje uspešno končal na industrijski tehnikum in se leta 1954 začel učiti v saratovski letalski šoli. Postal je pilot lovskega letala. Leta 1955  je pri lokalnem letalskem klubu opravil prve polete z letalom. Še istega leta se je vpisal v vojno letalsko šolo in šolanje leta 1957 uspešno zaključil. Poročil se je z Valentino Goryachjevo, s katero je imel dve hčeri. 




Do leta 1960 je bil v vojnem letalstvu Severne flote.


Usposabljanje za polet v vesolje je trajalo kar dve leti. In tako 12. aprila  1961 kot prvi človek poletel v vesolje. 



Zgodovinski polet v vesolje se je končal s katapultiranjem Gagarina iz Vostoka. Kot padalec je pristal pri mestecu Engels ob Volgi.  Naključje: pristanek blizu krajev, kjer se je samo šest let prej z letalom krajevnega aerokluba prvič poletel v nebo.





Zanimivost: Gagarinov pristanek sta, verjeli ali ne, opazili kmetica Ana Taktarova in njena štiriletna vnukinja Margarita. Sprva nista bili prepričani s čim imata opravka, ko sta zagledali oranžno pošast z ogromno glavo. Tega trenutka se še danes spominja Margarita…

Po vrnitvi iz vesolja je bil Gagarin deležen svetovne slave, saj je bil prvi človek v vesolju. V svoji domovini je bil nagrajen z visokim priznanjem, in sicer dobil je čin polkovnika in nadaljeval svojo letalsko kariero, ki se je tragično končala. 27. marca 2968 je poletel na rutinski polet z inštruktorjem, ki ga je uril za letenje z migom 15UTI. Letalo je strmoglavilo in 34-letni Gagarin umre. Letalska nesreča šokira celotno Rusijo, in tudi svet. V javnosti so se začela pojavljati ugibanja o vzroki nesreče. Uradne oblasti so ob tem molčale. Podrobnosti nesreče so bile zavite v skrivnost. Šele po 40 letih naj bi bil razkrit pravi vzrok nesreče. Gagarin naj bi umrl med tesnim letom. »Neznani leteči predmet«, ki se je Gagarinemu letalu zelo približal, naj bi povzročil, da je izgubil kontrolo nad letalom. Ta »neznani leteči predmet« naj bi bilo nepooblaščeno vojaško letalo SU-15, ki je letelo nevarno blizu letalu, ki ga je testiral Gagarin.
MIG 15UTI








Jurij Gagarin je pokopan pod kremeljskim obzidjem, tam, kjer so pokopani največji junaki nekdanje Sovjetske zveze.






Rojstna hiša Jurija Gagarina


V rojstnem kraju kozmonavta Jurija Gagarina je muzej, posvečen prvemu kozmonavtu na svetu in njegovemu poletu v vesolje. Rojstna vas Klušino pri Gžatsku se od leta 1968 imenuje po njem, in sicer Gagrin.







Besede v ruščini: planet Zemlja - Планета Земля
                               - astronavt/kozmonavt - космонавт
                               - vesoljsko plovilo - ракета-носитель
                               - vojaški pilot - военный летчик
                               - vesolje - Пространство
                               - polet - полёт
                               - ruski vesoljski program - Космическая программа СССР
                               - flota (letalska) - флот
                               - vojaško/lovsko letalo - Истребитель

Seznam virov: 

http://www.iki.rssi.ru/cosmos.htm, [dostopno 27. februarja 2014].

http://sierra5.net/index.php?option=com_content&task=view&id=72, [dostopno 27. februarja 2014].

http://www.ruski-ekspres.com/sl/novice/123/12_aprila_praznujemo_50_letnico_prvega_poleta_cloveka_v_vesolje.html, [dostopno 27. februarja 2014].

http://novice.najdi.si/predogled/novica/f1820cf06ea25c5da0cd7f9d983cc7ea/Večer/Zanimivosti/Mineva-50-let-od-prvega-poleta-človeka-v-vesolje, [dostopno 27. februarja 2014].

http://iliketowastemytime.com/2013/04/19/an-inside-look-yuri-gagarins-personal-life-in-photos-16-pics, [dostopno 27. februarja 2014].


http://coldwardecoded.blogspot.com/2013/07/the-man-with-smile-that-lit-up-cold-war.html, [dostopno 27. februarja 2014].

http://msnbcmedia.msn.com/j/MSNBC/Components/Photo/_new/pb-110412-yuri-jm-11.photoblog900.jpg, [dostopno 27. februarja 2014].

http://siol.sdn.si/sn/img/13/166/635068949071505976_gagarin.jpg, [dostopno 27. februarja 2014].

http://www.audacity.org/images/features/A-photo-Soyuz-TMA21-a/Yuri-Gagarin-11-space-suit.jpg, [dostopno 27. februarja 2014].

http://static.astronomija.co.rs/nauke/istorija/biografije/gagarin/mistreriozna_smrt/mig-15.jpg, [dostopno 27. februarja 2014].